Megosztás

Azoknak a cégeknek és magánszemélyeknek, akiknek felhalmozott, vagy „friss” adótartozásuk van, de azt nem tudják egy összegben befizetni az adóhatóságnak, lehetőségük van igénybe venni a fizetési könnyítés intézményét.

Az Art. határozza meg a feltételeket és szabályokat, amelyeket alkalmazni kell az eljárás során. Mindenekelőtt a fizetési könnyítés engedélyezése kizárólag kérelemre történhet, amelyet a magánszemélynek a lakóhelye, vállalkozásnak pedig a székhelye szerint illetékes igazgatóság fizetési kedvezmények osztályán kell előterjesztenie. Alapelv, hogy az adóhatóság köteles méltányosan eljárni, tehát ha a törvényben meghatározott feltételek fennállnak, akkor az adótartozásra mérséklést, illetve részletfizetést engedélyez.

Érdemes odafigyelni a kérelem tartalmi és formai elemeire. Mindenkinek, aki elektronikusan vallja be adóját, kötelező a fizetési könnyítési kérelmét is így beadnia.

A nyomtatvány, amelyen benyújthatják a kérelmet, letölthető a NAV honlapjáról. Kódja 10FAM01 magánszemélyek és egyéni vállalkozók részére, 10FAG01 gazdasági társaságok részére. Maga a nyomtatvány hosszabb és valamivel bonyolultabb lett, mint a korábbi, egyoldalas forma. Korábban azonban szükséges volt egy ún. Adatlapot is beadni a kérelem mellé, ennek tartalmát most beintegrálták az internetes formába, így ez már nem szükséges.

A korábban lehetőség volt arra, hogy először csak egy kérelmet nyújtsanak be a vállalkozók, és később hiánypótlással adhatták be mindazt a dokumentumot, amit a hatóság az elbíráláshoz kért. Most dönthet a NAV a rendelkezésre álló információk alapján is, és pótlást csak akkor kér, ha a kérelmező beszámolás készítésére kötelezett, és nem csatolt beszámolót. A kitöltő program is jelez néhány mező esetében, ha hiányos a kitöltés. Nem szabad azonban abban reménykednünk, hogy pótlásban benyújthatjuk a szükséges, de hiányzó adatokat, ugyanis könnyen lehet, hogy a beadott, és így rendelkezésre álló információk alapján egyszerűen elutasítja a kérelmünket a hatóság, anélkül, hogy pótlást kérne.

Ha a benyújtás után új információ alapján visszavonnánk vagy módosítanánk a kérelmet, megtehetjük szintén elektronikus úton, külön erre szolgáló nyomtatványokon.

A technikai tudnivalók mellett érdemes a tartalomra is figyelmet szentelni. Sok esetben a NAV azért utasít el egy részletfizetési kérelmet, mert túl sok a kérelmező jövedelme, vagy épp túl kevés ahhoz, hogy akár részletekben is ki tudná fizetni. Előfordul, hogy úgy vélik, az egyösszegű befizetéshez is elegendő a kérelmet beadó jövedelme, nincs szükség a könnyítésre. Gondoljuk át mindig, hogy a szempontok mérlegelése után mi lehet az adóhatóság számításának eredménye, és ennek függvényében nyújtsuk csak be a kérelmet.

Magánszemélyeknél, ha az adófizetés súlyosan veszélyeztetné az adózó és vele együtt élő közeli hozzátartozók megélhetését, akkor biztosan pozitív lesz az elbírálás. Vállalkozók esetében döntő érv lehet a gazdálkodó tevékenység ellehetetlenülése is.

Feltételeket is szabhat a hatóság a könnyítés mellé, például hogy a többi, esedékessé váló egyéb adófizetési kötelezettséget rendben teljesítse az adózó. Ha a feltételt nem tudják vállalni vagy teljesíteni, egy összegben esedékessé válik a korábban könnyített tartozás, annak járulékaival együtt.