Megosztás

Ez a nagy népszerűségnek örvendő adózási forma viszonylagos egyszerűségével, kiszámíthatóságával és a többi adózási formához képest „olcsóságával” hódít. A köztudatban úgy terjedt el, hogy nem is kell hozzá könyvelőt fogadni. Tulajdonképpen igaz is lehet ez a feltevés, azonban a vállalkozó – ha ezt az adózási módszert választja – azért nem árt, ha tisztában van az alapokkal. Adott esetben, az általánostól eltérő ügylet során, vagy bizonyos tényezők fennállásakor (alakulás, bevételi határ átlépése, iparűzési adó bevallás ha ezt választotta, alkalmazott foglalkoztatása stb.) szükséges lehet felkeresni könyvelő, de inkább adótanácsadó szakembert.

Abban az esetben, ha minden különösebb esemény nélkül letelt az adóév, akkor az elkészítendő bevallásokat a katás vállalkozó maga is elkészítheti. Cikkünkben ehhez szeretnénk segítséget nyújtani (katás egyéni vállalkozásokra értendő, a katás bt kicsit bonyolultabb, ott mindenképpen könyvelő szakember közreműködése szükséges).

A dátumokra figyeljünk! Február 25-e a fontos időpont, amit a katásoknak meg kell jegyezniük. Legkésőbb eddig kell elkészíteni a bevallást. Ez a 15KATA elnevezésű nyomtatvány. Ennek az „azonosítás” rovatában meg kell adni az adószámot, az adóazonosító számot, a nevet és a címet. Ezt követően a bevallási időszakot kell beírni. Ha év közben kezdődött a vállalkozás, akkor a kezdő dátumnak ezt kell megadni. Az „E” jelű rovatban ezer forintra kerekítve az adóévben elért bevételről kell nyilatkozatot tenni. Ezt az adatot az év közben vezetett bevételi nyilvántartásból tudhatjuk meg. A bevételi nyilvántartás év közbeni vezetése nagyon fontos, mert a katásoknak éves 6 millió forintos bevételi korlátjuk van, amit ha túllépnek, egyrészt elveszítik alanyi áfa mentességüket másrészt magasabb, százalékos adót is kell fizetniük.

De térjünk vissza a bevallásokhoz. Ha összegeztük éves bevételünket, és beírtuk az „E” rovatba, akkor meg kell vizsgálnunk, hogy van e olyan partnerünk, akitől éves szinten 1 millió forintot meghaladó bevételünk származott.

Amennyiben igen, akkor a bevallás 02-es lapján erről adatot kell szolgáltatni. Meg kell adni a partner adószámát, nevét, címét és a tőle kapott bevétel összegét forintban. Alap esetben, ha a bevételi határ alatt maradtunk, akkor más lapot a nyomtatványon nem kell kitölteni.

Ha az adózó a tevékenység megkezdésekor az iparűzési adó alapjának egyszerűsített meghatározását választotta (önkormányzatonként 2,5 mft), akkor az iparűzési adójáról nem kell bevallást benyújtania.

Ha a katás vállalkozónak más, szja köteles jövedelme nem volt az évben, akkor nem kell beadnia a 1553-as bevallást sem.

Fentiekben vázolt egyszerű esetben tehát valóban megállhatja a helyét az, hogy nem feltétlenül van szükség könyvelő szakemberre a bevallás elkészítéséhez.